Велес форумв | www.promoviraj.co.cc

Велешки форум | www.promoviraj.co.cc
 
HomeHome  CalendarCalendar  GalleryGallery  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  БарајБарај  ЧленовиЧленови  Членски групиЧленски групи  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  

Share | 
 

 Безбедносниот договор меѓу Македонија и САД

Go down 
АвторПорака
tutkar
Богомила
avatar

Број на мислења : 21
Registration date : 2008-04-05

ПишувањеПредмет: Безбедносниот договор меѓу Македонија и САД   Саб Апр 05, 2008 1:48 pm

Договорот, кој Македонија треба да го потпише со САД за гарантирање на безбедноста на државава, е сличен како оној што Вашингтон го има потпишано со Израел. Таков договор освен Израел, и за неколку дена Македонија, САД нема потпишано ниту една земја во светот.

Според нашите информации, договорот гарантира безбедност, материјална и воена помош за земјава. Неофицијално, САД наскоро ќе донесе одлука и за укинување на визниот режим со Македонија.

Како што Нетпрес вчера прв објави, на средбата во Букурешт меѓу македонскиот државен врв и американскиот претседател Џорџ Буш било договорено САД и Македонија за неколку дена да потпишат договор со кој Америка ќе се грижи за безбедноста на земјава.

извор: нет прес
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
tutkar
Богомила
avatar

Број на мислења : 21
Registration date : 2008-04-05

ПишувањеПредмет: Re: Безбедносниот договор меѓу Македонија и САД   Саб Апр 05, 2008 1:49 pm

Овој договор значи нмогу повеќе и од влезот во нато
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
zoO_Madness

avatar

Male
Број на мислења : 21
Age : 29
Живеам во : Велес/Јурија
Registration date : 2008-04-05

ПишувањеПредмет: Re: Безбедносниот договор меѓу Македонија и САД   Саб Апр 05, 2008 1:55 pm

тој „пакт“ ќе ни годи нас,но тој не ни ја гарантира безбедноста доколку Македонија стапи во воен конфликт со Албанија,која сега е членка на НАТО.Значи ние не сме обезбедени во случај на војна против членките на НАТО.
А воа за визите прв пат го слушам,но ќе биде супер доколку се случи.Нашата најголема грешка е тоа што не бараме да ни се олесни или укуне визниот режим од државите кои веќе не имаат признате под уставното име.Македонските дипломати на преговори одат многу едноставно.Малку алчност нема да ни шкоди,но да не одам офтопик сега..
Вратете се на почетокот Go down
Преглед на профилот на членот
Sponsored content
ПишувањеПредмет: Re: Безбедносниот договор меѓу Македонија и САД   

Вратете се на почетокот Go down
 
Безбедносниот договор меѓу Македонија и САД
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Велес форумв | www.promoviraj.co.cc :: Македонија и свет :: Вести-
Отиди до: